POZE - Practica de Vara - Dobrogea - Iunie 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

POZE - Practica de Vara - Dobrogea - Iunie 2008

Mesaj  AlexStrugariu la data de Mar Iul 01, 2008 1:10 am

Practica Biologia de Vara in Dobrogea - 2008

In perioada 9-20 iunie 2008 a avut loc practica de vara a studentilor din anul 2 de la Facultatea de Biologie, Universitatea "Al. I. Cuza" din Iasi, de la specializarile Biologie si Biochimie. Cel mai mult timp l-am petrecut in zona Agigea, unde facultatea are Statiunea Biologica Marina "Prof. Dr. Ion Borcea" - Agigea. Pe langa aceasta zona, impreuna cu facultatea am mai mers in Delta Dunarii, la Histria, Hagieni, Constanta, Eforie Nord, Techerghiol si in nord-estul Bulgariei.

Ziua 1 - 9.06.2008: Agigea
Dintre reptile am observat testoasa de uscat dobrogeana (Testudo graeca ibera) si sarpele rau (Dolichophis caspius). Dintre pasari, mai interesante au fost (Merops apiaster) chiar in curtea statiunii si un exemplar de Gavia arctica ce inca nu a aflat ca aceasta specie ar trebui sa fie oaspete de iarna in Romania. Un exemplar mort de Hippocampus guttulatus a fost gasit plutind pe mare.

Cladirea principala a statiunii biologice de la Agigea - (c)Alex Strugariu

Prima reptila gasita in aceasta iesire: Testudo graeca ibera - (c)Alex Strugariu

Femela adulta si gestanta de Dolichophis caspius - (c)Alex Strugariu

Dolichophis caspius - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Dolichophis caspius - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Habitatul sarpelui din pozele anterioare, in curtea statiunii biologice - (c)Alex Strugariu

Gavia arctica "plutind" pe mare - (c)Alex Strugariu

Hippocampus guttulatus - exemplar gasit mort - (c)Alex Strugariu

Ziua 2 & Ziua 3 - 10.06.2008 - 11.06.2008: Delta Dunarii
Dimineata am plecat spre Tulcea. Din Tulcea, am plecat cu 2 vapoare mici spre Mila 23, pe canalul Sulina si prin alte canale mai mici (din pacate nu stiu prea multe detalii despre traseul nostru). Dupa o noapte petrecuta pe Mila 23, ne-am intors la Tulcea, de unde am mers la Histria. In prima zi, dintre amfibieni am vazut doar Pelophylax kl. esculentus si P. ridibundus. Dintre reptile, doi serpi din genul Natrix au fost vazuti in apa din barci. In a doua zi, la Histria au fost vazute: Pelophylax ridibundus, au fost auzit Bombina bombina. Dintre reptile: Emys orbicularis, Lacerta agilis euxinica, Podarcis tauricus, Natrix natrix si Natrix tessellata. Cele mai bine reprezentate au fost pasarile: Podiceps cristatus, Podiceps grisegena, Tachybaptus ruficollis, Pelecanus onocrotalus, Pelecanus crispus, Phalacrocorax carbo, Phalacrocorax pygmeus, Ixobrychus minutus, Egretta garzetta, Egretta alba, Ardeola ralloides, Bubulcus ibis (?), Botaurus stellaris Ardea cinerea, Ardea purpurea, Nycticorax nycticorax, Plegadis falcinellus, Ciconia cicona, Platalea leucorodia, Cygnus olor, Anas platyrhynchos, Aythya ferina, Aythya nyroca, Tadorna tadorna, Limosa limosa, Haliaeetus albicilla, Buteo buteo, Buteo ruffinus, Circus aeruginosus, Falco vespertinus, Falco subbuteo, Falco tinnunculus, Phasianus colchicus, Gallinula chloropus, Fulica atra, Vanellus vanellus, Glareola pratincola, Larus argentatus complex, Larus ridibundus, Chlidonias hybridus, Chlidonias niger, Sterna hirundo, Columba palumbus, Streptopelia decaocto, Cuculus canorus, Athene noctua, Alcedo atthis, Merops apiaster, Upupa epops, Coracias garrulus, Alauda arvensis, Galerida cristata, Riparia riparia, Hirundo rustica, Delichon urbica, Motacilla alba, Lanius collurio, Oriolus oriolus, Sturnus vulgaris, Garrulus glandarius, Pica pica, Corvus cornix, Troglodytes troglodytes, Oenanthe oenanthe, Turdus merula, Turdus philomelos, Acrocephalus sp.

Tulcea - Mila 23.:

Plecarea din Tulcea. Am mers cu doua barci foarte similare. Diferenta principala dintre ele este ca, cea pe care o puteti vedea in poza era echipata cu manele iar cea cu care am mers eu era perfecta :-) - (c)Alex Strugariu

-(c)Alex Strugariu

Platalea leucorodia (stanga) si Plegadis falcinellus (dreapta) - (c)Alex Strugariu

Cygnus olor - (c)Alex Strugariu

Orthetrum cancellatum - (c)Alex Strugariu; multumesc lui Cosmin Manci pt. determinare.

Erythroma virdulum - (c)Alex Strugariu; multumesc lui Cosmin Manci pt. determinare.

Aythya ferina - (c)Alex Strugariu

Podiceps grisegena - (c)Alex Strugariu

Podiceps cristatus - (c)Alex Strugariu

Nycticorax nycticorax - (c)Alex Strugariu

Delta Dunarii - (c)Alex Strugariu

Ardea cinerea - (c)Alex Strugariu

Circus aeruginosus - (c)Alex Strugariu

Phalacrocorax carbo - (c)Alex Strugariu

Ardea purpurea - (c)Alex Strugariu

Era cald...(c)-Alex Strugariu

Oryctes nasicornis - (c)Alex Strugariu

Mila 23 - Tulcea:

Phalacrocorax carbo - (c)Alex Strugariu

Nuphar luteum - (c)Alex Strugariu

Egretta garzetta - (c)Alex Strugariu

Haliaeetus albicilla - (c)Alex Strugariu

Ciconia ciconia - (c)Alex Strugariu

Pelecanus onocrotalus - (c)Alex Strugariu

Pelecanus onocrotalus - (c)Alex Strugariu

Histria:

Emys orbicularis - (c)Alex Strugariu

Zona de saraturi de la Histria: habitat pt. Emys orbicularis (!!!), Lacerta agilis euxinica, Podarcis tauricus, Natrix natrix si Natrix tessellata. - (c)Alex Strugariu

Lacerta agilis euxinica (femela adulta) - (c)Alex Strugariu

Natrix tessellata (juvenil) - (c)Alex Strugariu

Natrix natrix (juvenil) - (c)Alex Strugariu

Pelecanus crispus - (c)Alex Strugariu

Podarcis tauricus (mascul adult) - (c)Alex Strugariu

Testudo graeca ibera (juvenil) - (c)Alex Strugariu

Motacilla alba (juvenil) - (c)Alex Strugariu

Natrix tessellata - (c)Alex Strugariu

Ziua 4 - 12.06.2008: Rezervatia de la Agigea
Prima parte a acestei zile am petrecut-o observand, in special, flora din rezervatia de la Agigea. In mod bizar, nu am reusit sa observam nicio soparla de stepa (Podarcis tauricus). Dintre pasari, mai interesante au fost Pernis apivorus si Merops apiaster.

Lectie de zoologie in fata muzelui de la Agigea cu Stefan Zamfirescu, Dolichophis caspius si studentii. - (c)Alex Strugariu

Chiar exista toate acestea, le-am vazut si eu :-) - (c)Alex Strugariu

Pernis apivorus - (c)Alex Strugariu

Aspect al rezervatiei de la Agigea - (c)Alex Strugariu

Convolvulus persicus - (c)Alex Strugariu

Convolvulus persicus - (c)Alex Strugariu

Observand dunele cu Convolvulus (in spate) si cautand Podarcis tauricus (in fata) - (c)Alex Strugariu

"Testoasa pufoasa" :-) (T. g. ibera) - (c)Alex Strugariu

Ziua 5 - 13.06.2008: Padurea Hagieni
Padurea Hagieni am vizitat-o intr-o zi extrem de calda. Cu foarte multa truda am reusit sa gasim o vipera cu corn (Vipera ammodytes montandoni). Alte reptile observate au fost Testudo graeca ibera, Podarcis tauricus si Lacerta viridis meridionalis. Dintre pasari, mai interesant a fost Caprimulgus europaeus.

Aspect al padurii Hagieni - (c)Alex Strugariu

Vipera ammodytes montandoni (femela juvenil) - (c)Alex Strugariu

Vipera ammodytes montandoni (femela juvenil) - (c)Alex Strugariu

Popas, la intoarcere spre autocar - (c)Alex Strugariu

Ziua 6 - 14.06.2008: Constanta
In a 6-a zi de practica am vizitat mai multe colectii de animale vii din Constanta. Primul a fost acvariul iar a doua a fost delfinariul. La al doilea loc, am putut vizita o expozitie temporara de rechini vii (3 specii). Tot acolo, am vizitat si gradina zoologica numita "Microbiosfera Delta Dunarii" unde traiesc, se pare, de buna voie, o colonie (?) de pelicani (P. onocrotalus + 1 P. crispus). In aceeasi balta am observat si cea mai "noua" specie de reptila din Romania: Trachemys scripta.

Colegii mei au avut reactii foarte variate la expunerea prelungita la soare... - (c)Alex Strugariu

Carcharhinus melanopterus -(c)Alex Strugariu

Ginglymostoma cirratum - (c)Alex Strugariu

Pelicani - (c)Alex Strugariu

P. onocrotalus (in dreapta si centru) si P. crispus (stanga) - (c)Alex Strugariu

P. crispus - (c)Alex Strugariu

Trachemys scripta elegans - (c)Alex Strugariu

Ziua 7 - 15.06.2008: Padurea Babadag
Aceasta zi a fost zi libera pentru noi. Eu am profitat de ocazie si am tras o fuga pana la padurea Babadag, unde am sperat sa gasesc vipere cu corn (V. a. montandoni). Din pacate, pana am ajuns in acea zona era deja prea cald pentru serpi si in locul in care in 2007 am prins 3 vipere, colcaia de turisti veniti la picnic cu familia si manelele rasunau in toata padurea... Am reusit totusi sa observ Podarcis tauricus, Lacerta viridis si Ablepharus kitaibelli stepaneki. Merita mentionat erau extrem de abundenti Bradyporus dasypus (Orthoptera) in acea zona.

Habitatul investigat in Padurea Babadag - (c)Alex Strugariu

Bradyporus dasypus - (c)Alex Strugariu

Ultima editare efectuata de catre AlexStrugariu in Joi Iul 03, 2008 1:54 pm, editata de 2 ori

AlexStrugariu

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Data de inscriere : 26/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.alexstrugariu.8m.com

Sus In jos

Re: POZE - Practica de Vara - Dobrogea - Iunie 2008

Mesaj  AlexStrugariu la data de Mar Iul 01, 2008 7:37 pm

Ziua 8 - 16.06.2008: Bulgaria
In ziua a 8-a, cine a dorit, a putut vizita intr-o iesire organizata trei zone din nord-estul Bulgariei. Chiar daca timpul a fost scurt si am fost mereu pe graba am reusit sa observam si cateva specii interesante. La Capul Kaliakra am vazut Bufo viridis (DOR) si Podarcis muralis, la Balchik - Lacerta viridis si Podarcis muralis iar Albena ne-a facut o surpriza placuta oferindu-ne un exemplar mare de Natrix natrix si unul de Zamenis longissimus.

Ruine la Capul Kaliakra - (c)Alex Strugariu

Macroglossum stellatarum - (c)Alex Strugariu

De la Capul Kaliakra - (c)Alex Strugariu

Bufo viridis DOR - (c)Alex Strugariu

Podarcis muralis - (c)Alex Strugariu

Habitatul soparlei de ziduri la Capul Kaliakra - (c)Alex Strugariu

Motivul principal pentru care multi romani acum prefera litoralul bulgaresc pentru concedii, in Balchik - (c)Alex Strugariu

Tot din cauza expunerii prelungite la soare, unii colegi s-au convertit la credinte mai orientale :-), la Albena - (c)Alex Strugariu

Aici, langa plaja de la Albena, am gasit... -(c)Alex Strugariu

...Sarpele lui Esculap (Zamenis longissimus) - gasit chiar langa scuterul din poza anterioara - (c)Stefan Zamfirescu

Din pacate, sarpele a fost gasit cu 5 minute inainte de ora de plecare asa ca nu am avut timp sa facem fotografii prea bune - (c)Alex Strugariu

Ziua 9 - 17.06.2008: Lacul Techerghiol
In aceasta zi...nimic foarte interesant...

Lacul Techerghiol - (c)Alex Strugariu

Emys orbicularis - mort - (c)Alex Strugariu

Cladophora cristalina - (c)Alex Strugariu

Ziua 10 - 18.06.2008: Agigea - Eforie Nord
In ultima zi de practica efectiva (urmatoarele doua zile au fost pregatirea pentru colocviu si, respectiv, colocviul de practica) am investigat tanatocenoza de pe plaja din zona Agigea - Eforie Nord precum si speciile de alge, moluste, crustacee si pesti din zona respectiva. Mai interesante (cel putin pt. mine) au fost speciile bentonice de pesti observate: Nerophis ophidion, Scorpaena porcus, Gobius sp.

Scorpaena porcus - (c)Alex Strugariu

Phalacrocorax carbo aterizand pe mare - (c)Alex Strugariu

Sterna albifrons - (c)Alex Strugariu

Larus cachinnans - (c)Alex Strugariu

Pelecanus onocrotalus zburand peste Agigea - (c)Alex Strugariu

AlexStrugariu

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Data de inscriere : 26/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.alexstrugariu.8m.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus