Raport Ilustrat - DELTA DUNARII (TL) - Iulie 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Raport Ilustrat - DELTA DUNARII (TL) - Iulie 2008

Mesaj  AlexStrugariu la data de Joi Iul 24, 2008 1:04 am

In perioada 11-17 iulie 2008, am realizat o iesire in cel mai nou taram romanesc - Delta Dunarii. Pe langa frumusetea peisajelor, aceasta zona este faimoasa pentru biodiversitatea coplesitoare pe care a avut-o si, in ciuda impactului antropic persistent, inca o detine. O mare parte din fauna ornitologica si ihtiologica a Romaniei poate fi observata in aceasta zona precum si cateva specii foarte rare de amfibieni si reptile. Am fost 10 persoane (in ordine alfabetica a numelui): Iulian GHERGHEL, Andrei MIZERUS, Valentina MORARU, Ramona NEGULESCU, Lavinia NICA, Anca PAVEL, Cristina M. PUSCASU, Tiberiu C. SAHLEAN, Minodora SIRBU si Alexandru STRUGARIU.

1. TULCEA & TULCEA - SF. GHEORGHE (11.07.2008).
Am ajuns cu totii in Tulcea in jurul orei 11.30. Vaporul spre Sf. Gheorghe pleca la ora 13.30 asa ca am avut timp sa facem putin bird-watching in fata la A.R.B.D.D. Acelasi lucru l-am facut in mare parte si de pe vapor, in timpul calatoriei de 4.5 ore pana la destinatie. Speciile observate au fost: Passer domesticus, Corvus cornix, Pica pica, Merops apiaster, Coracias garrulus, Phalacrocorax carbo, Phalacrocorax pygmeus, Egretta garzeta, Egretta alba, Ardea cinerea, Ardea purpurea, Nycticorax nycticorax, Pelecanus onocrotalus, Plegadis falcinellus, Ciconia ciconia, Haliaeetus albicilla, Sturnus vulgaris, Cuculus canorus, Larus cachinans, Larus ridibundus, Chlidonias hybridus, Ixobrychus minutus, Cygnus olor, Anas platyrhynchos, Anas crecca, Gallinula chloropus, Fulica atra, Vanellus vanellus, Sterna hirundo, Hirundo rustica, Delichon urbica, Motacilla alba si inca cateva specii pe care nu am putut sa le determinam din mai multe motive...

Larus ridibundus - (c)Alex Strugariu

O parte din membrii echipei (de la stanga la dreapta: Cristina, Andrei, Valentina si Iulian) uitandu-se dupa... - (c)Alex Strugariu

Pelicanii (Pelecanus onocrotalus) ce zburau deasupra Tulcei - (c)Alex Strugariu

P. onocrotalus - (c)Alex Strugariu

Delta Dunarii - (c)Alex Strugariu

Phalacrocorax carbo - (c)Alex Strugariu

...si...bineinteles...nicio iesire in delta nu poate fi considerata reusita daca nu este observat macar un codalb (Haliaeetus albicilla) - (c)Alex Strugariu

Dupa ce au vazut codalbul, cativa dintre noi au decis ca pot dormi linistiti pana la Sf. Gheorghe - (c)Alex Strugariu

Ardea cinerea - (c)Tiberiu Sahlean

2. SF. GHEORGHE (11-16 iulie 2008)

11 - iulie - 2008:
Ajunsi la Sf. Gheorghe, ne-am cazat (la casute si la cort) intr-un camping foarte bine organizat. In acea seara am gasit pe langa casute mai multi serpi de casa (Natrix natrix), mai multe broaste de lac (Pelophylax sp.) si, in drum spre plaja, o parte din membrii echipei au gasit si doua exemplare de Pelobates fuscus (broasca de pamant bruna) si o "testoasa nocturna" (Emys orbicularis) ce traversa drumul.

Sterna hirundo - (c)Alex Strugariu

Pe plaja de langa Sf. Gheorghe - (c)Valentina Moraru

Emys orbicularis trecand drumul de nisip in plina noapte - (c)Alex Strugariu

Pelobates fuscus - (c)Tiberiu Sahlean

Deilephila elpenor -(c)Tiberiu Sahlean - multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare

12 - iulie - 2008
Aproape imediat ce ne-am trezit am gasit primul sarpe inotand in canalul de langa camping: o femela adulta de sarpe de casa (Natrix natrix) cu un colorit mai special (vezi poza). Dupa ce l-am fotografiat si eliberat, am plecat sa investigam un habitat in care stiam din 2007 ca sunt vipere de stepa (Vipera ursinii). Acolo am gasit numeroase Lacerta agilis euxinica (soparla de camp) precum si 3 vipere. In acea dupa amiaza am fost la plaja, unde ne-am rafinat talentul de a gasi pleuronectiforme cu piciorul in nisip si am gasit cateva soparle de nisip (Eremias arguta deserti).

Natrix natrix - femela melanica - (c)Alex Strugariu

Natrix natrix - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Natrix natrix - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Lacerta agilis euxinica - var. erythronotus, mascul adult - (c)Alex Strugariu

Eu si una dintre primele vipere de stepa gasite - (c)Tiberiu Sahlean

Vipera ursinii - femela adulta si gestanta; se poate observa pe partea sa dorsala o rana veche ce se pare ca s-a cicatrizat - (c)Alex Strugariu

Vipera ursinii - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Sesiune foto cu femela de V. ursinii si toti membrii echipei cu exceptia mea si a Laviniei - (c)Alex Strugariu

Vipera ursinii - mascul adult - (c)Alex Strugariu

V. ursinii - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Habitat de V. ursinii, L. agilis si H. arborea pe Sf. Gheorghe. - (c)Alex Strugariu

Falco vespertinus - (c)Alex Strugariu

Egreta garzetta - (c)Tiberiu Sahlean

Hyles hippophaes - larva - (c)Alex Strugariu - multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare.

Habitat de Eremias arguta deserti - (c)Alex Strugariu

Eremias arguta deserti - (c)Alex Strugariu

E. a. deserti - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

13-14 - iulie - 2008
In aceste doua zile insorite si fierbinti rutina a fost aceeasi: dimineata era explorat habitatul cu vipere, pranzul era petrecut in camping si dupa amiezile in zona litoralului. Speciile de amfibieni si reptile intalnite au fost aceleasi. Pe data de 13 am gasit 4 vipere de stepa si pe data de 14 am gasit 5. A mai fost gasit Hyla arborea in habitatul cu vipere si Bufo viridis seara in satul Sf. Gheorghe.

Habitat de Vipera ursinii si.... - (c)Alex Strugariu

...Iulian Gherghel - (c)Alex Strugariu

Femela adulta de V. ursinii insorindu-se in primele raze ale soarelui - (c)Alex Strugariu

Emys orbicularis - mascul adult prins cu undita de un pescar in canalul de langa camping - (c)Alex Strugariu

Broasca de lac (Pelophylax sp.) - (c)Alex Strugariu

Pelophylax kl. esculentus - (c)Alex Strugariu

Pelophylax kl. esculentus - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Peisaj deltaic - (c)Tiberiu Sahlean

Plegadis falcinellus in zbor - (c)Anca Pavel

Plegadis falcinellus - (c)Alex Strugariu

Crocothemis erythraea - mascul - (c)Alex Strugariu - multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare.

Orthetrum albistylum - femela - (c)Alex Strugariu - multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare.

Lestes barbarus - femela- (c)Alex Strugariu - multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare.

Himantopus himantopus - juvenil - (c)Tiberiu Sahlean

Iulian, ferindu-se din nou de razele soarelui... -(c)Alex Strugariu

Eremias arguta deserti - (c)Alex Strugariu

E. a. deserti - insorindu-se in ultimele raze de soare ale zilei - (c)Alex Strugariu

E. a. deserti - pereche ??? - (c)Alex Strugariu

Anas platyrhynchos - (c)Alex Strugariu

Aceste diptere sunt extrem de rare in Delta Dunarii si necesita protectie strica Very Happy - (c)Valentina Moraru

Lavinia - cautand Caretta caretta :-D - (c)Valentina Moraru

Erinaceus concolor gasit in camping - (c)Alex Strugariu

15 - iulie - 2008
Aceasta zi a inceput ca si cele precedente. Dimineata insorita si fierbinte. Am gasit 6 vipere in aceasta zi, dintre care una era femela ranita din data de 12. Ulterior, cerul a devenit inorat si in a doua parte a zilei a inceput furtuna. Asadar, in zona litoralului n-am mai ajuns in acea zi.

Femela adulta de Vipera ursinii - (c)Alex Strugariu

V. ursinii - acelasi exemplar - (c)Tiberiu Sahlean

V. ursinii - alta femela adulta - (c)Alex Strugariu

Mantis religiosa - (c)Alex Strugariu

Tiberiu, Lavinia, Andrei si Valentina in sesiune foto cu... -(c)Alex Strugariu

Cea mai mare femela de V. ursinii gasita (53 cm) - (c)Alex Strugariu

Pelophylax ridibundus - (c)Alex Strugariu

Natrix natrix - var. persa - femela gestanta - (c)Alex Strugariu

N. natrix - portret al aceluiasi exemplar - (c)Tiberiu Sahlean

N. natrix - acelasi exemplar + Anca si Cristina - (c)Alex Strugariu

Canalul de langa campingul nostru: habitat pt. Pelophylax sp., Emys orbicularis si Natrix natrix. - (c)Alex Strugariu

Acest exemplar de Hyla arborea (brotacel) a urmat exemplul colegilor carora furtuna le-a inundat corturile si s-a refugiat in casuta noastra. - (c)Alex Strugariu

H. arborea - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Ultima editare efectuata de catre AlexStrugariu in Joi Iul 24, 2008 10:48 pm, editata de 4 ori

AlexStrugariu

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Data de inscriere : 26/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.alexstrugariu.8m.com

Sus In jos

Re: Raport Ilustrat - DELTA DUNARII (TL) - Iulie 2008

Mesaj  AlexStrugariu la data de Joi Iul 24, 2008 1:51 pm

16 - iulie - 2008
In aceasta zi a fost inorat constant si a plouat in reprize. O mare parte a zilei a fost petrecuta in zona litoralului colectand elemente din tanatocenoza, observand pasari si fotografiind Eremias arguta deserti. In aeasta zi am gasit singurele exemplare de Bombina bombina (izvoras cu burta rosie) din aceasta excursie. A fost foarte frustrant faptul ca, desi auzeam numerosi adulti cantand, am reusit sa observam numai exemplare tinere.

Habitatul brotacelului din seara anterioara - (c)Alex Strugariu

Un exemplar foarte arogant de Motacilla alba - (c)Alex Strugariu

Argiope bruennichi -(c)Tiberiu Sahlean

Cyprinus carpio prins in canalul de langa camping - (c)Alex Strugariu

Habitat de Bombina bombina - (c)Alex Strugariu

Juvenil de Bombina bombina - (c)Tiberiu Sahlean

Pelohlylax kl. esculentus - (c)Alex Strugariu

In multe zone din Delta Dunarii caii traiesc in semi-salbaticie. -(c)Valentina Moraru

(c)Valentina Moraru

Vaci cu probleme de identitate. Se credeau Eremias arguta :-) - (c)Alex Strugariu

Phalacrocorax carbo
- (c)Alex Strugariu

Tribute to "Birds" by Alfred Hitchcock - (c)Alex Strugariu

Eremias arguta deserti: spot me if you can ! -(c)Alex Strugariu

E. a. deserti: alt unghi, acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

(c) Alex Strugariu

O parte din membrii echipei, la malul marii: eu, Cristina, Iulian (sus), Tiberiu (jos), Anca si Andrei - (c)Alex Strugariu

O ultima fotografie despre Eremias arguta :-) - (c)Alex Strugariu

Si o ultima fotografie despre Vipera ursinii :-) - (c)Alex Strugariu

Apus post-apocaliptic (dupa furtuna in acest caz) in Sf. Gheorghe - (c)Cristina Puscasu

(c)Cristina Puscasu

Bufo viridis - (c)Tiberiu Sahlean

3. SF. GHEORGHE - TULCEA & TULCEA (17 iulie 2008)
Inainte sa plecam spre vapor, in jurul orei 6, au zburat 3 lopatari (Platalea leucorodia) deasupra campingului precum si 3 pelicani (P. onocrotalus). Pe vapor, pana la Tulcea, am observat un numar mai mic de specii decat la sosire insa printre acestea s-a numarat si pelicanul cret (P. crispus). Ajunsi in Tulcea, fiindca mai aveam cateva ore pana trebuia sa plecam, am decis sa exploaram rapid o zona periferica a orasului. Acolo am gasit Hyla arborea, Testudo graeca ibera (testoasa de uscat dobrogeana), Natrix natrix, Dolichophis caspius (sarpele rau) si Lacerta trilineata dobrogica (gusterul vargat).

La orizont se varsa Dunarea prin canalul Sf. Gheorghe in Marea Neagra. - (c)Alex Strugariu

Pelecanus crispus - (c)Alex Strugariu

Larus cachinans - (c)Alex Strugariu

Chlidonias hybridus - (c)Alex Strugariu

Dealurile Bestepe, vazute din canalul Sf. Gheorghe - (c)Alex Strugariu

Testudo graeca ibera gasita la periferia orasului Tulcea - (c)Alex Strugariu

Lacerta trilineata dobrogica - mascul subadult timid - (c)Alex Strugariu

...si apoi...soparla (L. t. dobrogica) a prins curaj - (c)Alex Strugariu

Acest exemplar de Hyles euphorbiae a fost gasit intr-un habitat foarte interesant: pe piciorul meu :-) - (c)Alex Strugariu
-multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare

iar aceasta lacusta (Decticus albifrons) astepta trenul pe peronul garii din Tulcea - (c)Alex Strugariu.
-multumiri lui Cosmin Manci pt. determinare

AlexStrugariu

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Data de inscriere : 26/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.alexstrugariu.8m.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum