Raport Ilustrat - PIATRA CRAIULUI (AG) - iulie 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Raport Ilustrat - PIATRA CRAIULUI (AG) - iulie 2008

Mesaj  AlexStrugariu la data de Mar Aug 05, 2008 4:26 pm

Vipere, lilieci si ferastrasi pe malul Dambovitei...

In perioada 28 iulie - 1 august 2008 am fost in zona Parcului National "Piatra Craiului" (jud. Arges - in apropierea localitatii Satic) impreuna cu Viorel Pocora (ornitolog - doctorand la facultatea de biologie din Iasi) si Anca Dragu (chiropterolog - cercetator stiintific la Institutul de Speologie "E. Racovita" - Bucuresti). Acolo am fost invitati sa predam despre mamifere si lilieci (Anca), pasari si pesti (Viorel) si amfibieni si reptile (eu) in cadrul Taberei Nationale de Specializari organizata de o Asociatia Tinerilor Adventisi. Pe langa partea teoretica, "elevii" nostri au fost dusi pe teren unde am avut ocazia sa le aratam mai multe specii interesante din herpetofauna, avifauna si chiropterofauna locala.

29.07.2008
In prima zi, pe un versant cu expozitie sudica am reusit sa gasesc cateva soparle de camp (Lacerta agilis) si o naparca (Anguis fragilis). Aceasta din urma n-am reusit sa o fotografiez. Prin baltile de pe langa padure si pe malul Dambovitei am mai observat Bombina variegata (izvoras cu burta galbena) - extrem de abundenta, Rana temporaria (broasca rosie de munte) - putine, Bufo bufo (broasca raioasa bruna) - putini juvenili si un adult mort si Zootoca vivipara (soparla de munte) - cateva exemplare...
In acea seara, Viorel si Anca au montat o plasa pentru a prinde lilieci sau pasari insa animalele au fost mai rare sau mai inteligente decat ne asteptam si nu s-a prins nimic. Cu ajutorul detectorului de lilieci, totusi am depistat prezenta mai multor specii: Pipistrellus pipistrellus, Eptesicus serotinus, Nyctalus noctula...

Tabara - (c)Alex Strugariu

Viorel si elevii sai pasarari iesind pe teren - (c)Alex Strugariu

Piatra Craiului - (c)Viorel Pocora

O barca mai ciudata... - (c)Viorel Pocora

Lacerta agilis - (c)Alex Strugariu

Zootoca vivipara - (c)Alex Strugariu

Bombina variegata - (c)Alex Strugariu

Bombina variegata - cuplu in amplexus - (c)Alex Strugariu

30.07.2008
In aceasta zi, nimic mai deosebit pe partea de herpetofauna (aceleasi specii ca si in ziua anterioara, mai putin A. fragilis). Pe partea de avifauna, Viorel a facut o observatie interesanta: 3 exemplare de Mergus merganser (ferastras mare) pe care le-am observat si noi mai tarziu in acea zi. In aceasta seara am vizitat o pestera numita "Pestera Ursilor", cu scopul de a gasi mai multe specii de lilieci. Cu detectorul am depistat prezenta speciilor Myotis oxygnathus si Rhinolophus hipposideros iar in plasa s-au prins doua exemplare de Myotis oxygnathus.

Rana temporaria - (c)Alex Strugariu

Bufo bufo - juvenil - (c)Alex Strugariu

Garrulus glandaris - (c)Viorel Pocora

Mergus merganser - (c)Viorel Pocora

posterior de Phoenicurus ochruros -(c)Alex Strugariu

Motacilla alba - (c)Alex Strugariu

Eristalis sp. (c)Alex Strugariu (ID: Cosmin Manci)

Aglais urticae - (c)Viorel Pocora (ID: Cosmin Manci)

Anca si Cosmin (un "elev" foarte pregatit) iesind din podul casei dupa o "vanatoare" mai putin reusita de lilieci - (c)Viorel Pocora

Viorel - luand primul liliac din plasa - (c)Alex Strugariu

Myotis oxygnathus - (c)Alex Strugariu

Meta menardi - (c)Alex Strugariu

Rana temporaria - (c)Alex Strugariu

Anca, Viorel si Cosmin - (c)alex Strugariu

31.07.2008
In ultima zi petrecuta in acea zona nu am reusit sa le arat primei serii de "elevi" nicio specie de amfibieni sau reptile pe teren din cauza vremii (a plouat). Dupa ploaie, am plecat intr-un grup mai mare pe un versant cu expozitie nord-vestica de pe malul Dambovitei. Initial nu ma gandeam ca as avea sanse sa vad vreo specie mai interesanta in zona asa ca nu aveam decat aparatul foto la mine. Insa, ajuns mai sus pe versant, mi s-a parut un habitat mai interesant si am inceput sa-l investighez. La un moment dat am calcat pe un bustean rasturnat iar prima mea impresie a fost ca busteanul a scos un sunet ciudat. Pentru ca sunetul a sunat familiar, am mai calcat o data pe acel bustean: "Psst psst psst..." am auzit. AHA ! Am ridicat busteanul, m-am uitat atent si...sub o alta bucata mai mica de lemn se vedea o parte din corpul unui sarpe negru: Vipera berus ! (femela adulta de cca. 60 cm lungime). Am prins vipera cu ajutorul unui bat si am aratat-o grupului cu care am urcat si, in timp ce mergeam spre habitatul unde am prins-o pentru a-l fotografia am gasit o alta vipera ce se insorea in ultimele raze ale soarelui. Tot in acea seara am mai gasit un adult de Bufo bufo (pe care nu l-am putut fotografia deoarece am uitat aparatul foto in camera cand l-am gasit), un adult de Messotriton alpestris (triton de munte) ce se plimba langa drum si cateva larve de Salamandra salamandra (salamandra) intr-o balta..

- (c) Viorel Pocora

Margarete "siameze" - (c)Viorel Pocora

Leptura rubra - (c)Viorel Pocora (ID: Cosmin Manci)

Lacerta agilis timida - (c)Alex Strugariu

Afluent al Dambovitei - (c)Alex Strugariu

Peisaj Carpatin - (c)Alex Strugariu

Peisaj Carpatin Imbunatatit :-) - (c)Alex Strugariu

Vipera berus - femela adulta melanica - (c)Alex Strugariu

Vipera berus - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Vipera berus - portret al aceluiasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Eu si vipera din pozele anterioare - (c)Anca Dragu

+ admiratorii viperei - (c)Anca Dragu

Vipera berus - a doua femela prinsa - (c)Alex Strugariu

Vipera berus - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Habitat de vipere pe malul Dambovitei - (c)Alex Strugariu

Raul Dambovita - (c)Alex Strugariu

Messotriton alpestris - (c)Alex Strugariu

Bombina variegata - (c)Alex Strugariu

Larve de Salamandra salamandra - (c)Alex Strugariu

Felis viorelensis :-) - (c)Alex Strugariu

1.08.2008
Pe 1 august am plecat impreuna cu Viorel si Anca spre Brasov cu o masina. De la Brasov am plecat cu Viorel cu autocarul spre Iasi iar Anca a ramas sa ia un tren pana la Bucuresti. In drum spre Iasi, autocarul nostru a oprit timp de 30 min. la un popas in judetul Covasna (Poiana Sarata). Am coborat sa fumez o tigara si, uitandu-ma prin iarba ca intotdeauna, langa parcarea din popas, dupa un gard, am vazut un exemplar adult de Zamenis longissimus (sarpele lui Esculap). L-am prins, l-am fotografiat cateva minute si am fugit inapoi in autocar. Tot atunci am reusit sa-mi pierd ochelarii de vedere...insa s-a meritat.

Dupa gardul din aceasta imagine era un.... - (c)Alex Strugariu

Zamenis longissimus - (c)Alex Strugariu

Z. longissimus - acelasi exemplar - (c)Alex Strugariu

Alte specii de pasari observate pe parcursul iesirii: Garrulus glandaris, Parus montanus, Sylvia curruca, Troglodytes troglodytes, Accipiter gentilis, Motacila cinerea, Parus cristatus, Actitis hypoleuca, Ciconia ciconia, Buteo buteo, Circus aeruginosus, Falco tinnunculus, Falco subbuteo, Corvus corax...

AlexStrugariu

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Data de inscriere : 26/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.alexstrugariu.8m.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum