Raport Ilustrat - HAGIENI (CT) - Aprilie 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Raport Ilustrat - HAGIENI (CT) - Aprilie 2008

Mesaj  AlexStrugariu la data de Mar Apr 08, 2008 10:17 pm

In perioada 3.04.2008 - 7.04.2008, am efectuat o iesire cu scopul de a colecta diverse date despre unele specii din herpetofauna din Rezervatia "Padurea Hagieni" din judetul Constanta. Membrii echipei au fost (in ordine alfabetica): Iulian GHERGHEL, Mihail-Victor HUTULEAC-VOLOSCIUC, Valentina MORARU, Anca PAVEL, Tiberiu C. SAHLEAN, Tibor SOS, Alexandru STRUGARIU.
Mai jos veti gasi un raport ilustrat al acestei excursii:

Ziua 1 (3.04.2008)
Am sosit impreuna cu Mihai din Iasi in Constanta unde ne-am intalnit cu Iulian Gherghel. De acolo am plecat impreuna spre Hagieni. Ne-am instalat corturile in curtea cantonului silvic si, deoarece colegii de la Bucuresti si din Rupea (BV) urmau sa ajunga mai tarziu la Hagieni, intre timp am avut putin timp la dispozitie sa ne uitam dupa animale.
Cer innorat, relativ cald... Am vazut: Testudo graeca ibera (testoasa de uscat dobrogeana), Podarcis tauricus (soparla de stepa), Lacerta viridis meridionalis (gusterul - subspecia sudica), Dolichophis caspius (sarpele rau) - un juvenil proaspat omorat, Vipera ammodytes montandoni (vipera cu corn dobrogeana) - un juvenil omorat cu mult timp inainte de a-l gasi noi.

Prima reptila a excursiei: Testudo graeca ibera (testoasa de uscat dobrogeana) (c) Alex Strugariu

Podarcis tauricus (soparla de stepa) - mascul adult (c) Alex Strugariu

Ziua 2 (4.04.2008)
Toata echipa era sosita din seara anterioara.
Cer innorat, vant relativ puternic, relativ rece... Am vazut: Pelophylax ridibundus (broasca mare de lac), Testudo graeca ibera, Podarcis tauricus, Lacerta viridis meridionalis, Natrix tessellata (sarpele de apa), Zamenis longissimus (sarpele lui Esculap), Dolichophis caspius (sarpele rau). O semnalare ornitologica interesanta facuta mai tarziu in acea zi, din fata cantonului silvic, a fost observarea a patru exemplare de Milvus migrans (gaia neagra).

O parte din membrii echipei "incarcandu-si bateriile" dimineata, inainte de plecarea pe teren (de la stanga la dreapta): Mihai, Iulian, Tibor, Anca, Tiberiu. (c) Alex Strugariu.

Zona investigata cel mai bine de noi, habitat pentru toate speciile de amfibieni si reptile mentionate cu exceptia lui Bufo viridis. (c) Alex Strugariu.

Natrix tessellata - primul sarpe viu prins in aceasta excursie (c) Alex Strugariu

Podarcis tauricus - (c) Alex Strugariu

Zamenis longissimus - (c) Alex Strugariu

Zamenis longissimus - acelasi exemplare ca si anteriorul - (c) Alex Strugariu

Dolichophis caspius - (c) Alex Strugariu

Milvus migrans - (c) Alex Strugariu

Mihai H. socializand cu un localnic in fata magazinului din Hagieni. (c) Alex Strugariu

Ziua 3 (5.04.2008)
Cer senin, partial noros, innorat + precipitatii, cald pana la rece... Am vazut toate speciile observate in ziua 2 plus: Hyla arborea (brotacelul), Bufo viridis (broasca raioasa verde), Emys orbicularis (testoasa de balta), Natrix natrix - var. persa (sarpele de casa) si Vipera ammodytes montandoni (2 masculi adulti si 2 masculi juvenili).

Lacerta viridis meridionalis - (c) Alex Strugariu

Coccothraustes coccothraustes (botgros) - (c) Alex Strugariu

Zamenis longissimus constrictand un Lacerta viridis meridionalis - (c) Alex Strugariu (Deoarece acest lucru s-a intamplat si datorita noua, am despartit animalele imediat ce le-am fotografiat).

Natrix natrix - var. persa - (c) Alex Strugariu

Tiberiu Sahlean: Herpetolog, Fotograf si Contorsionist :-)

Dolichophis caspius - femela adulta - (c) Alex Strugariu

"Herp hunters are crazy" (de la stanga la dreapta): Valentina, Iulian, Tibor si Anca. (c) Alex Strugariu

... in sfarsit... Vipera ammodytes montandoni - mascul adult - (c) Alex Strugariu

V. a. montandoni - portret al aceluiasi exemplar - (c) Alex Strugariu

V. a. montandoni - mascul juvenil - (c) Alex Strugariu

Eu: intreband vipera cand a iesit din hibernare :-) (c) Mihai Hutuleac

Hyla arborea - (c) Alex Strugariu

Foc de tabara, realizat multumita gazdei noastre de la Ocolul Silvic (de la stanga la dreapta): Gigi zis Shobolanu' (Gazda noastra), Alex, Valentina, Iulian, Mihai, Tibor, Tiberiu si Anca. (c) Alex Strugariu

Ziua 4 (6.04.2008)
Dimineata la ora 8, colegii din Bucuresti (Tiberiu Sahlean, Anca Pavel si Valentina Moraru) au plecat acasa. Cei ramasi am continuat cercetarile.
Cer innorat + precipitatii... Am observat doar: Bufo viridis, Pelophylax ridibundus, Emys orbicularis, Testudo graeca ibera si Lacerta viridis.

Casa noastra pentru 3 nopti (prima noapte am dormit cu totii in corturi). In fata cantonului: Gigi, gazda noastra - (c) Alex Strugariu

Dryomys nitedula (pars cu coada stufoasa) gasit de Mihai in apropierea cantonului - (c) Alex Strugariu

Testudo graeca ibera - (c) Alex Strugariu

Bufo viridis gasit in fata magazinului din Hagieni - (c) Alex Strugariu

Ziua 5 (7.04.2008) - Plecarea
La ora 8 am plecat si noi de la Hagieni, spre Mangalia, apoi spre Constanta iar apoi spre Iasi (eu si Mihai), Bucuresti (Iulian) si Brasov (Tibor). La Mangalia am trecut si pe la plaja timp de 5 minute pentru a vedea marea. Nu am observat herpetofauna in aceasta zi.

Mihai, Iulian, Tibor si Pontus Euxinus (Mangalia) - (c) Alex Strugariu

Lista completa a faunei de vertebrate observate:

-Amphibia:
1. Pelophylax ridibundus
2. Bufo viridis
3. Hyla arborea

-Reptilia:
1. Emys orbicularis
2. Testudo graeca ibera
3. Lacerta viridis meridionalis
4. Podarcis tauricus
5. Natrix natrix